קפיצת מדרגה לישראל – מה קורה מתחת לשולחן העגול

בחודש יוני 2008 התקיים כנס חזון ישראל 15 הראשון. לב הכנס היה ההתכנסות סביב שולחנות עגולים של כ- 200 מנהיגים הפעילים בתחומים חברתיים, עסקיים וציבוריים שונים בשיטה של התמרה שילובית.

 

הגורם העיקרי המניע תהליכי קפיצת מדרגה בכל התחומים הם תהליכי פיתוח הידע, המתרחשים בתוך ובין קבוצות, ארגונים וקהילות. פיתוח ידע כזה ניתן לעשות בשיטה של 'התמרה שילובית'. ככל שיכולות 'ההתמרה השילובית' יתפתחו, כן יתעצמו הכוחות, שיוליכו לקפיצות מדרגה לאומיות. בכנס הייתה לנו האפשרות להדגים הלכה למעשה כיצד סביב שולחנות עגולים יכולים להתרחש תהליכים כאלה המוליכים לקפיצת מדרגה.  

כבכל כנס אחר, גם בכנס זה היו הרצאות, פאנלים, מליאה וגם keynote speaker (טום פרידמן). אולם לב הכנס היה ההתכנסות סביב שולחנות עגולים בשיטת פרקסיס של כ-200 מנהיגים, הפעילים בתחומים חברתיים, עסקיים וציבוריים שונים – מנהיגי ארגוני מתנדבים וארגונים שלא למטרות רווח, יחד עם מנהלים ומנהיגים עסקיים, אישי ציבור ומנהיגים במנהל המקומי והאזורי, מנהיגים של קהילות יהודיות בעולם ומנהיגי קרנות פילנתרופיות. 

המטאפורה שיכולה לתאר בצורה הפשוטה ביותר את התהליך המיוחד של השיח השילובי, שהתקיים בשולחנות עגולים אלה, היא ה'פרח', כאשר כל אחד מהמשתתפים הוא בבחינת 'עלה כותרת' ב'פרח' והמטרה היא לפתח תובנות, מושגים ורעיונות חדשים ב'מרכז הפרח'. 

 ( תמונה 1)    

 

d7a4d7a8d797-12

 

'מרכז הפרח' מסמן את תחום ה'בין', שבתחילת התהליך היה בבחינת 'אין'. הסיבה העיקרית לכך הייתה שבעוד שלגבי קפיצות מדרגה, המונעות מלמעלה על ידי ההכוונה הממשלתית, קיים כבר ידע, תיאוריות ואף מודלים לפעולה, לא כך הוא המצב לגבי קפיצת המדרגה המונעת 'מלמטה למעלה' – על ידי גורמי השטח. על כך חסרים עדיין הידע, התיאוריות והמודלים להתנעת מהלכים כאלה. 

כדי להניע את פיתוח הידע ב'מרכז הפרח', המשתתפים בשולחנות העגולים התבקשו להתייחס לשלוש שאלות. הראשונה – "מה עושה את ההבדל בין מיזמים חברתיים (וכאלה לא חסרים כלל וכלל) לבין מיזמים או שילוב בין מיזמים, שיגרמו לקפיצת מדרגה?".  

על בסיס התובנות שהועלו בשיח על השאלה הראשונה, המשתתפים התבקשו לענות על השאלה השנייה – "מהם התנאים ההכרחיים להצלחת מיזמים כאלה?".  

רק לאחר בירור שתי שאלות אלה ועל בסיס התובנות שנוצרו בשיח ההתמרה, שהתרחש סביב השולחן, התבקשו המשתתפים להעלות רעיונות למיזמים חדשים שיוליכו לקפיצת מדרגה. 

כל התהליך בוצע על פי מתודולוגיה ("כללי משחק") ובאמצעות תוכנה מיוחדת – שתיהן פותחו על ידי פרקסיס.

האירוע, שנמשך כשעתיים, עבר בהצלחה גדולה. המשתתפים – כולם מנוסים בתהליכי שיח 'רגילים' של שולחנות עגולים, דיווחו שהחוויה שעברו הייתה חדשה להם. תהליכי 'ההתמרה השילובית' שחררו אצלם תובנות חדשות, שלא עלו בתהליכים אחרים שעברו בעבר ויש להם עתה רעיונות חדשים כיצד לקדם את הפעילות בארגונים ובקהילות שלהם. כלומר, לא רק שהתבצעה התמרה מ'עלי הכותרת' למרכז הפרח, התבצעה גם התמרה מ'מרכז הפרח' אל 'עלי הכותרת'.

 (ציור מספר 2) 

 

d7a4d7a8d797-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

אך בכך הדברים אינם מסתיימים. אנו מתכוונים עתה להשתמש בחומרים שנוצרו בכנס בכדי ליצור רמה נוספת של קפיצת מדרגה בפיתוח ידע. במקום להתמקד רק בתובנות, שהתפתחו בכל 'פרח'  בפני עצמו, השלב הבא הוא להניע תהליך של 'התפרחות' או הפריה הדדית ומתמשכת בין משתתפים ובין רעיונות, שמקורם ב'פרחים' שונים.

לשם כך יש כבר צורך ב'רמה הבאה' של כלים, שיאפשרו את התמשכות השיח השילובי על קפיצת המדרגה מעבר לכנס ולמפגשים פנים אל פנים – כלים במרחב הרשת. פלטפורמה כזו של התפרחות תאפשר לשתף בשיח גם משתתפים פוריים שיאביקו את הפרחים ברעיונות ובתובנות שאינם מקבלים בדרך כלל ייצוג בכנסים.  

 (ציור מספר 3)   

  d7a4d7a8d797-3

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s