תשעת עקרונות הפעולה שלנו בפרויקט פיתוח אזורי

images71הניסיון המצטבר שלנו בליווי פרוייקטים של פיתוח אזורי בגישה השילובית, לימד אותנו שכדאי להקפיד על מספר עקרונות מעשיים במטרה להבטיח התנהלות אפקטיבית ויעילה.

 

1. מתמקדים ביצירת ערך תחילה במקום בסגירת פערים תחילה – התמקדות בעיצוב סיפור חדש, שתיצור ערך נתפס יוצא דופן לתושבים ולקהלי יעד חדשים, במקום למפות את כל הפערים הקיימים באזור ולנסות לסגור אותם באופן ישיר.

2. מקנים יכולות לקפיצת מדרגה במקום מופע חד פעמי – הדגש הוא על מיסוד תהליכים, על אימון בהפעלת שיטות וכלים בתפוצה רחבה ועל יצירת מנגנונים, שישמרו יכולות אלו באזור ואף יפתחו אותם באופן מתמשך.

3. יוצרים שילוביות בין קהילות, מגזרים ותחומים – סיפור חדש נוצר מתוך שילוביות בחשיבה ובעשייה בין התפיסות והיכולות של מגוון הקבוצות, המגזרים והקהילות באזור. שילוביות זאת מכונה שילוביות אופקית.

4. יוצרים שילוביות בין יוזמות מן השטח ופעילות הרשויות – פיתוח אזורי אפקטיבי מחייבת שילוביות בין ההיגיון והמושגים של גופי התכנון והביצוע האזוריים לבין אלו של השטח. שילוביות זאת מכונה שילוביות אנכית. מה שמאפיין שילוביות אנכית טובה הוא שמתוך השיח שנוצר בין גופי התכנון והשלטון האזורי וההתארגנויות מלמטה, ניתן להגדיר מתוך הבנה משותפת מהם היעדים, הפעילויות, וסדרי העדיפויות.

5. לא מנסים לעשות את כל הדרך בקפיצה אחת– קפיצת מדרגה יוצרים באמצעות סדרה של קפיצות קטנות. לשם כך, מגדירים מהן סך כך הפעולות והתשומות המספיקות (לא פחות ולא יותר) להשגת התוצאה המוגדרת של ‘קפיצה קטנה’ ראשונה. לאחר מכן ממנפים את הקפיצה הקודמת להשגת הקפיצה הבאה וכך הלאה.

6. יוצרים סיפור חדש לקהילה – פיתוח אזורי, שיביא לקפיצה באיכות החיים של קהילות באזור, מחייב התגייסות של מגוון הקהילות והמגזרים באזור סביב סיפור חדש.הסיפור צריך לבטא הן את השונות הבסיסית בין קבוצות שונות בקהילה והן את ההשתנות שלהן לאורך הזמן. סיפור טוב הוא סיפור שנדבק לכולם והופך גם לדימוי חיצוני של האזור ולנחלת הכלל.

7. מתכוננים לתהליך בן שלוש מערכות – מערכה ראשונה – עיצוב התפיסה שתביא לקפיצת מדרגה באיכות החיים בקהילות; מערכה שנייה – גיוס תמיכה, קבלת החלטות וגיוס משאבים; מערכה שלישית – יישום ולמידה מתוך ההתנסות.
8. משתפים את המנהיגות הרלוונטית – מתוך העיקרון שמי שמעצב את התפיסה הוא גם מי שיוביל את היישום שלה.
9. משלבים מעגל ראשון ומעגל שני – המעגל הראשון כולל משתתפים הנפגשים לדיון פנים אל פנים אחת לשבועיים על עיצוב התפיסה. המעגל שני, משתתף בעיצוב התפיסה באמצעות דיונים מקוונים באינטרנט. שיתוף המעגל השני נעשה על מנת ליהנות מתבונת הניסיון הייחודי של גורמים רלוונטיים, שאינם יכולים להשתתף בדיוני המעגל הראשון, אך מעשירים אותו בין מפגש למפגש.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s