אתגר הניהול האסטרטגי של האפקטיביות במשטרת ישראל

d790d7a0d79bd799   בניגוד וכהשלמה לשילוביות האופקית, החייבת להתקיים בתחנה, על מנת להשיג את היעד של תחנה אפקטיבית, האתגר של שילוביות אנכית עוסק בשילוביות שבין פרויקט התחנה האפקטיבית לבין התוכנית הרב שנתית ואג"ת (אגף תכנון), המייצגים את המדיניות האסטרטגית של המשטרה.    

במשטרת ישראל ישנן מערכות לשיפור היעילות בפעילות השוטפת בתחנות המשטרה. מדי שנה מציבים יעדים ומודדים ובוחנים, האם עמדה התחנה בהם באופן רציף ומתמשך. בתחומים אלה יש למשטרה הישגים לא מעטים אולם אסור להסתפק בכך, שכן התייעלות היא בעקרון לעשות את אותו דבר יותר טוב ויש לבחון מה בין יעילות ואפקטיביות הארגון.

 בנוסף, לאחרונה, לאחר מאמץ ארגוני גדול יצרה המשטרה לראשונה את התר"ש – תוכנית רב שנתית שיא 2012.  תוכנית זו עוסקת בתכנון ארוך טווח של ההשקעות התשתיתיות והמבצעיות הבסיסיות, הנדרשות על מנת להפוך אותה למשטרה טובה יותר במגוון נושאים וחתכים ארגוניים (מאבק בפשיעה ובתאונות דרכים, שימור המוכנות המבצעית, כוח אדם, טכנולוגיה, בינוי ועוד). התוכנית הרב שנתית היא מרכיב חשוב ביותר לחשיבה ולריכוז אמצעים להשגת השינויים הבסיסיים. אך גם בכך לא ניתן להסתפק. עדיין משהו חסר.

מה שחסר הוא הדבר שיפגיש את ההתייעלות בשוטף עם המטרות, שהוצבו בתוכנית הרב שנתית (התר"ש). כרגע ההתייעלות בשוטף ומטרות התר"ש הן בבחינת שני קווים מקבילים, שאינם נפגשים. זה הוא תמציתו של אתגר הניהול האסטרטגי של האפקטיביות.

הניהול האסטרטגי של האפקטיביות מקומו במרחב הריק הקיים בין 'תכנון רב שנתי' לבין ההתקדמות באמצעות פעילויות השיפור וההתייעלות היומיומיות.  בעוד שהראשון מתייחס לטווחי זמן של 3, 5, 10 שנים ואף יותר, השני מתייחס לטווח המיידי של ימים.

הניהול האסטרטגי של האפקטיביות עוסק בשאלה כיצד מגשרים תפיסתית ופרקטית בין שניהם. כיצד מקרבים את המציאות לחזון ומממשים את החזון המגולם בתוכנית רב שנתית על ידי צעדים בטווחי זמן של חודשים? כיצד משיגים בכל צעד כזה קפיצת מדרגה משמעותית בדרך למימוש החזון של התוכנית הרב שנתית?

אל פרויקט התחנה האפקטיבית אנו מתייחסים כהזדמנות להפגיש את הניהול השוטף מלמטה עם הדירקטיבה האסטרטגית (בעיקר של התר"ש, אך לא רק),  על מנת לסגור את הפערים ביניהם – זוהי שילוביות אנכית.

שילוביות זו יכולה להאיץ, לשנות ולהבהיר את מקומה של תוכנית התר"ש ככלי ניהולי, המקדם את מטרות המשטרה להיותה ארגון אפקטיבי, הרגיש לשינויים הבסיסיים המתרחשים בסביבתו ובכך מצליח להשיג את היעד של מתן מענה אפקטיבי ללקוח – העלאת איכות החיים ובטחון הציבור.

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s