'מפתח הגנבים' של התבונה – ההתמרה

d79ed7a4d7aad797-d7a2d79d-d799d794d79cd795d79ed799d79d

מהי תבונה? תבונה היא היכולת לפתח ולהפעיל את הידע שלנו על מנת  להבין מצבים והקשרים חדשים ולברור מתוכם את המסלול המיטבי. מהו מפתח התובנה? על מנת לנסות להשיב על שאלה זו אני רוצה "לגנוב" את המושג המטפורי של פילוסוף החינוך החשוב, פון גלזרספלד,  בדבר "מפתח הגנבים" של החשיבה והלמידה. למה "מפתח גנבים"?כי בדומה לגנב הרוצה להיכנס מבעד לדלת הנעולה, שאינו זקוק לכל הידע המדעי והטכנולוגיה שנדרש לייצור המנעולים והמפתחות, אלא רק לידע שיאפשר לו לפרוץ את מנעול הדלת, כך גם האדם המנסה לפלס את דרכו בין ההקשרים והבעיות השונות הנקרות בדרכו. הוא אינו צריך לדעת  את כל הידע המדעי שקשור בעניין אלא לעצב בעצמו את הידע שיאפשר לו להכין את "מפתח גנבים" להתמודדות עם הבעיה שהוא עומד בפניה. במילים אחרות, את האדם מעניין הידע המשרת אותו בארגון העולם ההתנסותי והחוויתי שלו ולא גילוי הידע המדעי בעל התקפות הכללית והאובייקטיבית.

  

ידע כזה אינו נרכש בצורה של ידע שעובד כבר על ידי אחרים, אלא נבנה בצורה פעילה, על ידי בני האדם בהתמודדות עם הקשר ספציפי. ההקשרים שאנו מוצאים את עצמנו בהם משתנים במהירות ולא ניתן למצות את משמעותם על ידי חוקים כללים ואף לא על ידי best practices של האחרים. הם מחייבים אותנו  להיות תמיד ערני לייחודיותו של ההקשר ולנסות להבין אותו ואת משמעותו  מעבר למה שמספקים לי הידע הכללי והחוקים הכלליים. 

 

על מנת להדגים עניין זה אספר  לכם סיפור שיגרתי למדי.

 

בפגישה האחרונה עם רואה החשבון שלי הוא הציע לי להחליף את הרכב הישן שלי ברכב חדש. הוא הסביר לי כי לא קיימת עוד הצדקה לאחזקת הרכב שלי שכן מבחינת חישובי המס והפחת, ומאידך ההוצאות הגדלות על תיקונים, החזקת הרכב הישן שלי אינה משתלמת עוד. תוכנת הנהלת החשבונות שלו היא שביצעה את חישוב הכדאיות לאחר שהכניס לתוכה את הנתונים המתאימים.

 

בעבר נהגתי לפעול לפי עצתו של רואה החשבון ולקבל את "השיפוט" של תוכנת הנהלת החשבונות שלו. אולם עתה הרגשתי ששיפוט זה  אינו מתאים לי עודי. מה קרה?. בשנה האחרונה, לאחר שנים ארוכות, התחלתי לרכוב שוב על אופניים, ועכשיו, דווקא משום שהוצג בפני הגיונו של המודל המייצג את 'הקשר הצידוק'  הבנתי ב'הקשר הגילוי' שלי כי בעצם מתאים לי יותר להיות עם מכונית ישנה. אין לי יותר את אותו להט שהיה לי בעבר לרכוש מכונית חדשה. הבנתי שהרכיבה על אופניים שינתה את גישתי  בצורה שעד כה לא הייתי ער לה. היא שינתה את יחסי לסביבה ולבני האדם שבסביבתי. זה הוא יחס שונה מזה שאתה חש בו כשאתה נוסע במכונית וכשאתה מתרגל לבחון את העולם סביבך דרך חלון המכונית. היא שינתה גם את יחסי לזמן ולמרחב הרגשי שלי. במכונית הזמן והמרחב נבחנים דרך המרחק שכבר בלעת והמרחק שנותר לך להגעה ליעד והאם תספיק להגיע בזמן. הנוף הוא של כבישים, צמתים, רמזורים והמכוניות האחרות שנוסעות בכביש, שאתה מתייחס אליהם והם מתייחסים גם אליך, רק על פי כללי התנועה בכבישים.

 

אז מה אני עושה עם כל זה?. ולמה אני מרגיש עתה צורך לספר לכם על כך?.

 

פון גלזרספלד מתאר את פעולת "מפתח הגנבים" של החשיבה והלמידה כמה שנרכש בתהליך חברתי בין-אישי של אינטראקציה ורכישת משמעות. ואכן, אני מרגיש עתה משיכה טבעית לשתף בחוויות 'הקשר הגילוי' שלי גם את 'האחרים הרלוונטיים' לי. אני זקוק לכך על מנת להמשיך ולפתח את הבנותי. אני עושה זאת באמצעות 'מפתח הגנבים' של ההתמרה, כפי שעשיתי כבר בכך ש"גנבתי" את המושג 'מפתח הגנבים' מפון גלזרספלד. 

 

'מפתח הגנבים' של ההתמרה היא אחת הסיבות הסמויות, אך העמוקות, הגורמות לנו לרצות לכתוב פוסטים. זה הוא סוד המשיכה העצומה שיש לרבים כל כך בכתיבה, אך גם בקריאה ובהגבה, על פוסטים. וזה הוא מה שדוחף אותי לעשות את מה שאני עושה עתה.

 

עכשיו דמיינו לעצמם כי בכך ששיתפתי אתכם  בחוויותיי ובמחשבותיי, אצליח לעורר את 'הקשר הגילוי' אצל חלק מקוראי פוסט זה, ואם בכך אגרום לכם להפעיל את "מפתח הגנבים" של החשיבה והלמידה שלכם, אתם עשויים לגרום שוב להניע תהליכים כאלה אצל מעגלים נוספים של 'אחרים רלוונטיים' לכם,  כאשר במהלך תהליך זה הידע משנה כל הזמן את משמעותו בהתאם להקשרים השונים והמתחלפים של עניין.

 

מה שיתרחש הוא  תהליך רשתי לא רק של הפצת חוויות וידע אלא גם של פיתוח והתפתחות הידע. כלומר, הרשת יכולה לשמש אותנו גם להתפתחות התבונה שלנו באמצעות 'מפתח הגנבים' של  תהליך ההתמרה.

 

לא כל הקוראים של פוסט זה יענו לאתגר ההתמרה. רובם לא. רבים אינם יודעים כיצד להפעיל את כישורי ההתמרה שלהם. הם לא מצליחים להפעיל אותם גם במפגשים ובשיחות פנים אל פנים עם הקולגות והחברים הקרובים שלהם, כל שכן, ברשת. הם לא יודעים, ואף אינם מעיזים, להפעיל את "מפתח הגנבים" שלהם. רוב התגובות שאנו מקבלים על הפוסטים שלנו הם רק בסגנון של "…. נהדר", "… קלעת למה שאני חשבתי…." וכדומה.

 

אך גם לי כאן ב"קפה" יש כבר קהילה וירטואלית קטנה המשתתפת איתי מזה זמן במשחק ההתמרה של "מפתח הגנבים". יש לי כאן גרעין אמיתי של חברים ויש גם את "החברים" האחרים, המציצים, קוראים לעיתים גם נפגעים ומגיבים.

 

כתיבת פוסט היא מבחינתי מעשה של יוזמה והזמנה להתמרה. גבולות ההתמרה הם פתוחים. אתם מוזמנים להצטרף והפעיל את "מפתח הגנבים" שלכם.

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s